Ponad 10 tys. ulotek antysmogowych rozdanych!

Aktualności
19.11.2015

Trwa antysmogowa akcja Stowarzyszenia Logiczna Alternatywa. Już piąty dzień nasi wolontariusze rozdają na ulicach Krakowa ulotki informacyjne na temat smogu. Akcja ma na celu uświadomienie Krakowianom, jak poważnym zagrożeniem dla ich zdrowia jest smog, a także informowanie ich jak ochronić się przed jego działaniem. Stowarzyszenie uruchomiło także specjalną infolinię.

 

Wolontariuszy rozdających charakterystyczne czerwone ulotki można spotkać w różnych punktach miasta. W akcji aktywnie uczestniczy także Łukasz Gibała, przewodniczący Logicznej Alternatywy. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody, członkowie stowarzyszenia są bardzo zadowoleni z przebiegu akcji. Udało im się już rozdać ponad 10 000 ulotek.

 

– Odbiór akcji jest bardzo pozytywny. Widać, że Krakowianie są coraz bardziej zainteresowani tematem smogu i rozumieją, że to poważny problem. Głośno wyrażają także swoje niezadowolenie z dotychczasowej bezczynności władz miasta w tej sprawie – mówi Łukasz Gibała.

 

Ulotka Logicznej Alternatywy zawiera szereg informacji na temat smogu. Możemy się z niej dowiedzieć, że oddychając krakowskim powietrzem, codziennie wdychamy ilość trujących substancji odpowiadającą wypaleniu 7 papierosów. Stowarzyszenie informuje też, że smog zabija 600 mieszkańców Krakowa rocznie i skraca życie Krakowian średnio o 1 rok i 11 miesięcy. Ponadto krakowskie dzieci chorują na astmę 3 razy częściej, niż ich rówieśnicy z innych miast.

 

Logiczna Alternatywa na swoich ulotkach ostrzega przed informacjami o smogu wyświetlanymi na tablicach przystankowych i monitorach w tramwajach i autobusach, bo zdarza się, że podają nieprawdziwe informacje. Członkowie stowarzyszenia zachęcają do zweryfikowania tych danych za pomocą innych źródeł – sprawdzając stężenia szkodliwych substancji na stronie www.malopolska.pl/powietrze lub przy użyciu aplikacji mobilnych, takich jak np. Smok Smog. Stowarzyszenie uruchomiło też specjalną infolinię. Pod numerem 607 102 613 można się dowiedzieć, jakie jest aktualne stężenie szkodliwych substancji w powietrzu i czy można bezpiecznie przebywać przez dłuższy czas na zewnątrz.

 

Kraków zajmuje trzecie miejsce wśród miast Unii Europejskiej pod względem zanieczyszczenia powietrza. Normy szkodliwych substancji są u nas przekroczone przez 150 dni w roku. Smog jest najgroźniejszy dla kobiet w ciąży, dzieci, osób starszych i z chorobami układu oddechowego, chorobami alergicznymi i chorobami krążenia. W te dni, kiedy normy zanieczyszczeń są mocno przekroczone, nie powinno się wychodzić z domu bez potrzeby, biegać czy wsiadać na rower, chyba że założy się specjalną maseczkę przeciwpyłową.