Robimy Tlen

Nasze akcje
30.04.2016

16 tysięcy sadzonek dla mieszkańców Krakowa – tyle kwiatów i drzewek (dokładnie tui i bratków) rozdaliśmy w kwietniu mieszkańcom Krakowa.  Dlaczego akurat 16 tysięcy? Właśnie tyle drzew wyciął w zeszłym roku prezydent Jacek Majchrowski. Skąd ten pomysł? Kraków dusi się od smogu, a my, mieszkańcy tego miasta, chcemy się cieszyć życiem. Tymczasem brakuje w nim zieleni, smog rośnie, zanieczyszczeń w powietrzu przybywa, a Jacek Majchrowski przyzwala na zabudowę korytarzy przewietrzania miasta. W Krakowie powstają kolejne osiedla bez miejsc parkingowych, placów zabaw, skwerów i odpowiednich dróg dojazdowych.

 

Nie chcemy żyć w betonowej dżungli, spędzać wolnego czasu w korkach i dusić się we własnym mieście. Naszym zamiarem było, aby te 16 tysięcy sadzonek ruszyło sumienia i wyobraźnię urzędników. Miała ona również wymiar praktyczny, bo dzięki mieszkańcom, którzy wzięli w niej udział, Kraków stał się bardziej zielony, a przez to po prostu ładniejszy. Jednocześnie była wyrazem sprzeciwu przeciwko betonowaniu naszego miasta.

 

Według rankingu MojaPolis i BIQdata, Kraków należy do najmniej zielonych miast w Polsce. Powierzchnia terenów zielonych stanowi tutaj tylko 9% całkowitej powierzchni miasta. W połączeniu z przyzwoleniem władz Krakowa na zabudowę korytarzy przewietrzania miasta, jakość powietrza w naszym mieście cały czas się pogarsza.

SONDA: Czy Stowarzyszenie Logiczna Alternatywa powinno kontynuować akcję „Robimy tlen”?