Budżet Obywatelski 2015

Nasze działania
11.08.2015

W ramach budżetu obywatelskiego na 2015 r. zaproponowaliśmy trzy projekty, związane z walką na rzecz czystego powietrza w Krakowie oraz promocją zdrowego trybu życia i aktywnego wypoczynku. Oto one:

 

ENKLAWA WIŚLANA (NR 22) – ODPOCZYNEK I REKREACJA

Projekt ten dotyczył stworzenia nad Wisłą, w okolicy Lasku Wolskiego i ul. Rybnej miejsca oferującego różnorodne możliwości spędzania czasu dla osób w każdym wieku. Jego najważniejszym elementem miałby być kompleks rekreacyjny, a w nim m.in.: plac zabaw, siłownia na wolnym powietrzu, stoliki do szachów i ping-ponga, tory do boule, ścianka wspinaczkowa, ogólnodostępne grille i miejsca do piknikowania. Zależało nam na tym, aby Enklawa Wiślana była miejscem nie tylko sprzyjającym uprawianiu sportu i rekreacji, ale także miejscem integracji Krakowian, również tej międzypokoleniowej.

 

AKTYWNY KRAKÓW (NR 36) – DARMOWE ZAJĘCIA SPORTOWE DLA WSZYSTKICH

Projekt „Aktywny Kraków” to całoroczny program bezpłatnych zajęć sportowych dla mieszkańców, obejmujących zarówno sporty drużynowe, jak i bieganie, jogę, aerobik czy gry i zabawy ruchowe dla dzieci – łącznie 10 różnych rodzajów zajęć, dla różnych grup wiekowych. Projekt zakładał codzienny wybór dowolnych zajęć w swojej najbliższej okolicy – na salach i boiskach szkolnych, obiektach klubów sportowych, Orlikach, parkach i zieleńcach. W ten sposób każdy mógłby znaleźć coś dla siebie!

 

WALKA O CZYSTE POWIETRZE, CZYLI  SMOG-STOP! (NR 39)

Nie każdy z nas na co dzień zdaje sobie sprawę z tego, jak ogromnym problemem jest duże zanieczyszczenie powietrza w naszym mieście. A przecież istotne jest, żeby unikać przebywania na zewnątrz w te dni, kiedy normy jakości powietrza są kilkukrotnie przekraczane. Dlatego zaproponowaliśmy stworzenie systemu informującego mieszkańców o poziomie zanieczyszczenia powietrza w czasie rzeczywistym. W jego ramach funkcjonowałoby 10 tablic multimedialnych umiejscowionych w różnych punktach miasta, wyświetlających informacje o aktualnych wartościach stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu. Takie dane wyświetlane byłyby również w telewizji tramwajowej i autobusowej. Dodatkowo projekt zakładał stworzenie bezpłatnej infolinii telefonicznej, z której mogłyby korzystać osoby z grup szczególnie zagrożonych szkodliwym działaniem smogu – np. kobiety w ciąży czy osoby starsze. Mogłyby one unikać wychodzenia z domu w te dni, kiedy normy są drastycznie przekroczone.

 

Projekt ten został w pierwszym etapie odrzucony przez urzędników z powodu jego kosztu. Zakwestionowaliśmy tę decyzję, ponieważ zapadła ona bez wiedzy wnioskodawczyni – wiceprzewodniczącej naszego stowarzyszenia Adrianny Siudy – która, w przypadku otrzymania takiej informacji wcześniej, miała prawo do wprowadzenia odpowiednich modyfikacji, aby projekt mógł zostać poddany głosowaniu. Nasze odwołanie zostało uwzględnione, w efekcie czego projekt został przyjęty do głosowania w zeszłorocznym budżecie obywatelskim.